–       Віртуальні бібліотеки: www.nbuv.gov.ua – Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського; www.victoria.lviv.ua – бібліотека інформаційно-пізнавального журналу Вікторія.

–       Довідкові сайти бібліотек: www.zntu.edu.ua – сайт бібліотеки Запорізького національного технічного університету; www.lib–gw.univ.kiev.ua – сайт Наукової бібліотеки ім. М.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Потрібно вміти відрізняти віртуальні бібліотеки від довідкових сайтів бібліотек. Довідкові сайти бібліотек не містять ОВР, на них лише відображені довідкові відомості про роботу бібліотеки, її структуру, основні послуги, контакти. Існують також довідкові сайти бібліотек, які займаються розповсюдженням книжних публікацій на комерційній основі. Відомості, що наводяться про ту чи іншу книгу, носять рекламний характер і містять відомості про автора, стислий зміст книги в цілому та її розділів, ціну та умови придбання. Якщо ж та чи інша книга дуже потрібна, то отримати цю книгу (або ксерокопії окремого розділу) можна безкоштовно, надіславши e-mail безпосередньо автору книги.  

–       Колекції рефератів та інших наукових робіт: www.bagato-referativ.com.ua – сайт україномовних рефератів; www.ukrreferat.com – безкоштовна колекція рефератів.  

    Віртуальні журнали та газети: www.victoria.lviv.ua – інформаційно-пізнавальний журнал "Вікторія"; it.ridne.net – Журнал "Інформаційні технології. Аналітичні матеріали";   iknit.net – Онлайн-журнал Інституту комп'ютерних наук та інформаційних технологій; aspekt-edu.kiev.ua – видавництво „Аспект” – деякі ОВР (зокрема, програмно-методичні та навчально-методичні) доступні для вільного завантаження; www.humanities.edu.ru – освітнє електронне Інтернет-видання для педагогів „Информатика и информационные технологии”. Тут можна завантажити ОВР: курси лекцій, навчальні плани і програми, положення і закони.–       Віртуальні музеї: www.schools.keldysh.ru/sch444/museum – віртуальний музей інформатики; www.computer-museum.ru – віртуальний комп’ютерний музей.

Сайти для дистанційного навчання призначені для надання освітніх послуг та доступу до віддалених відомостей користувачу незалежно від його місцезнаходження. До них відносять:   

–       Центри дистанційної освіти: distance.edu.vn.ua – Вінницький міський центр дистанційної освіти; www.intuit.ru – Інтернет-Університет Інформаційних технологій (безкоштовні курси); www.atutor.tu.edu.te.ua – сервер дистанційного навчання Тернопільського державного технічного університету.  

–       Електронні підручники – найпопулярніший електронний ресурс, який використовується практично на всіх етапах і рівнях навчання. Використання електронних підручників є добрим доповненням до традиційної системи навчання за конспектом лекцій та підручником, засобом самостійної пізнавальної діяльності, що дозволяє поєднати знання з навичками роботи на комп’ютері в одне ціле. Прикладами сайтів, на яких розміщуються електронні підручники є: www.is.svitonline.com/vcg/useful_ukr.html – електронні підручники з інформатики; www.256bit.ru – електронні підручники та лекції з інформатики. 

–       Тестові системи: www.markx.narod.ru/inf/excel.htm – тест з теми „Табличний процесор Excel”; www.altnet.ru – центр тестування.

До довідкових сайтів відносять:   

–       Енциклопедії: www.ua.wikipedia.com – відкрита українська вікі-енциклопедія. Користувач може не лише шукати відповідні терміни, але й вносити свої поправки до статей, та створювати нові; www.krugosvet.ru – російська енциклопедія „Кругосвет”. Має всі властивості електронної енциклопедії – сортування за тематиками, пошук за каталогом. Крім того, має велику кількість зображень з різних тематик.

Словники: www.dictionaries.rin.ru – набір словників різного спрямування; www.dictionary.fio.ru – педагогічний словник.79

80